مسیر ایران تا فینال جام ملتهای آسیا

مسیر ایران تا فینال جام ملتهای آسیا

جام ملتهای آسیا از تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ با بازی بین امارات و بحرین در دبی رسما آغاز خواهد شد.  اما ما باید تا تاریخ ۱۷ دی صبر کنیم تا تیم ملی ایران در گروه D کار خود را با بازی مقابل یمن آغاز کند.

بازی مقابل یمنی که فوتبالش در درجه سه یا حتی چهار آسیا قرار دارد به نظر مشکل به نظر نمیرسد. با ۲۴ تیمی شدن این رقابت‌ها شاهد ورود تیم‌های ضعیف و درجه ۴ آسیا هستیم که عملا حرفی برای گفتن مقابل تیم‌های بزرگی چون ایران، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا ندارند اما می‌توانند تجربه خوبی باشد.

مسیر ایران تا فینال جام ملتهای آسیا

ایران در گروه D با تیم‌های یمن، ویتنام و عراق همگروه شده که از این میان غیر از عراقی که بعضا گربه سیاه ایران شناخته می‌شود سایر تیم‌ها حرفی مقابل ما نخواهند داشت و حتی انتظار بازی‌هایی پرگل و تحقیرآمیز از سوی ایران داریم.

شکی در این نیست که ایران به عنوان تیم اول از این گروه و با اقتدار صعود می‌کند، مگر آنکه عراق بخواهد فراتر از تصور در میدان ظاهر شود.

مسیر ایران تا فینال جام ملتهای آسیا

بعد از آنکه در دبی جشن صعود ایران به عنوان سرگروه تیم را گرفتیم بسیار بعید به نظر میرسد که تا مرحله نیمه‌نهایی حریف قدرتمند یا حتی درجه ۲ مقابل ما قرار بگیرد. در واقع اول شدن در گروه D حکم صعود تا نیمه‌نهایی جام ملت‌ها را برای ما امضاء خواهد کرد.

اما نیمه‌نهایی دقیقا همان جایی است که باید از جون مایه بگذاریم در غیر اینصورت بلیط برگشت به تهران را رزرو کردیم.

ایران پس از صعود به عنوان تیم اول در مرحله یک شانزدهم مقابل یکی از تیم‌های سوم گروه E، B و یا F صف آرایی خواهد کرد که از این میان شانس سوریه یا عمان بیشتر است اما احتمال بازی با تیم‌هایی چون اردن، کره‌شمالی و ترکمنستان نیز وجود خواهد داشت.

اگرچه خیلی بعید به نظر میرسد تیمی در این مسیر ایران را به زحمت بیاندازند. ما این مرحله را نیز با تعداد گل‌های زیاد پیش رو خواهیم گذاشت.

گروه D قرعه‌ای بود که خداوند آن را نصیب ما کرد تا آسان و بدون زحمت فراوان تا نیمه‌نهایی صعود کنیم. پس از گذر از یک شانزدهم در مرحله یک هشتم نیز به احتمال زیاد به یکی از تیم‌های تایلند، بحرین یا چین مصاف خواهیم کرد که تبریک میگم، ما اینجا هم برنده بازی خواهیم بود.

و اما نیمه نهایی جایی است که پسرها از مردها جدا شده‌اند و بزرگان فوتبال آسیا برای قهرمانی باید تا پای جان برای تیم‌شان بجنگند. نیمه‌نهایی برای ما از فینال هم سخت‌تر است، خیلی سخت‌تر!

جایی که باید مقابل یکی از دو تیم استرالیا یا ژاپن قرار بگیریم که هر یک از آن‌ها نه تنها به عنوان بهترین تیم‌های آسیا شناخته می‌شوند بلکه حرف‌های زیادی هم در سطوح جهانی دارند. جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را که خاطرتان هست؟

اما ما کی هستیم؟ ما ایرانی هستیم که اجازه پیروزی به پرتغالی‌ها نداد، مقابل قهرمان آفریقا پیروز شد و البته با بدشانسی بازی را به اسپانیا واگذار کرد.

به نظر من مثل یک مرد واقعی از گردنه پر پیچ و خم نیمه‌نهایی عبور می‌کنیم و به کاپ قهرمانی سلام خواهیم کرد.

چه رقبایی منتظرمان هستند؟ امارات، عربستان یا کره جنوبی؟ هیچ‌یک ازآن‌ها توان مقابله با این تیم کیروش را ندارند چراکه پیشتر مقابل تمامی آن‌ها پیروز بودیم، خصوصا کره جنوبی که دیگر بردن آن‌ها برایمان عادت شده.

از این میان بعید به نظر میرسد که امارات خود را تا این مرحله بالا بکشد اما در هر صورت رقیب سختی برای ما نخواهد بود.

اما عربستان، تیمی که کیفیت و صلابت خود را در جام جهانی با گل‌های بسیار زیادی که دریافت کرد نشان داد که نمی‌تواند در این رقابت‌ها حرفی برای گفتن داشته باشد.

علی‌الحال به نظر نمیرسد که کار سختی در فینال داشته باشیم و اگر بتوانیم از نیمه‌نهایی به سلامت عبور کنیم باید آماده جشن قهرمانی شویم.

ما اینجاییم تا پس از ۴۳ سال طلسم بشکنیم و دوباره قهرمان این قاره کهن شویم. واقعیت این است بسیاری از ما از زمانی که به این دنیا پا گذاشتیم تا الان کاپ قهرمانی را بالای سر بچه‌های تیم ملی ندیدیم ولی این بار نوبت ماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *